1. Výpis zemí
  2. Země USA

USA

Washington, D.C. hlavní město
časové pásmo
měnová jednotka
úřední jazyk
USA neboli Spojené státy americké je stát Severní Ameriky ležící mezi dvěma oceány, a to Atlantským a Tichým. Je to třetí největší země na světě. Spojené státy americké se skládají z 50 samostatných států a 14 zámořských území. Hlavním městem je Washington, D.C., jeden úřední jazyk není, ale používá se hlavně angličtina, ale i španělština a u menšin i jiné jazyky. Měnovou jednotkou je americký dolar a časový posun je v rozsahu -5 až -10 hodin. USA je velmi rozmanitý stát, který má všechno.

Colorado
Colorado je samostatný stát ve Spojených státech amerických. Nachází se ve středu USA mezi horskými oblastmi. Colorado je samo o sobě velmi oblíbená lyžařská destinace. Nabízí několik rezortů či středisek jako například Vail, Beaver Creek, Keystone, Breckenridge a další. Je to krásná oblast s úchvatnou zimní krajinou. Při návštěvě Colorada se létá do Denveru, což je jeho hlavní město. Skalisté hory jsou velmi rozmanité, na své si zde přijde opravdu každý, ale lyžování v Americe doporučujeme spíše zkušenějším lyžařům než začátečníkům. Bydlení zde bývá v historických městečkách ve stylu westernu či různých horských luxusních domech. Mimo lyžování tady najdete spoustu zábavy, velké množství známých amerických outletů s levným značkovým oblečením či i jiné sporty mimo lyžování.

Breckenridge
Breckenridge je zimní lyžařské středisko Skalistých hor. Je to zalesněné středisko, které má čtyři hlavní vrcholy. Sjezdovky mají dohromady úctyhodných 155 kilometrů, zajímavostí je, že největší procento mají černé svahy, které by v evropských zimních střediscích měly hodnotu spíš těžší modré nebo lehčích červených. Lanovky a kabinky jsou důmyslně propojovány, takže se lyžaři či snowboardisté můžou těšit na dobrou dostupnost po celém areálu. Sedačka Imperial Express má výstupní stanici v neuvěřitelných 3914 m n.m. a sjezdovka vedoucí z tohoto místa je nejvýše položenou upravovanou sjezdovou tratí na světě. Milovníci freeridu si mohou vyzkoušet zdejší kvalitní prašan ve vyšších nadmořských výškách, kde nejsou hory tolik zalesněny.
Ubytování je zajištěno v luxusní residenci Golden Chalet dva kilometry od centra.

Vail
Vail je jedno z nejznámějších amerických lyžařských středisek, nachází se ve Skalistých horách. Nabízí 193 kilometrů sjezdových tratí a jako většina amerických středisek má nejvíc černých sjezdovek. Značení v Americe ale určitě nemůžete srovnávat s Evropou a černé sjezdovky nejsou tak náročné jak byste si mohli myslet. Vail má mohutný hřeben odkud vede většina tratí. Najdete tu jak náročné freeridy plné prašanu, tak krásně upravené dlouhé tratě. Důmyslné propojení areálu zajišťuje, že se dostanete na opačný konec střediska za pár minut. Lanovky jsou moderní a rychlé. Bohužel je ale Vail známý tím, že o víkendu se takzvaně navalí do střediska tolik lidí, že budete muset trpět fronty. Ve všední den bude středisko ale skoro prázdné. Samotné městečko Vail má krásnou architekturu, spoustu kaváren, restaurací i obchůdků a plně Vás naladí na zimní atmosféru. V polyžovacích aktivitách a nočním životě nemá v nejbližším okolí konkurenta.

Keystone
Keystone je lyžařské středisko se skvělou dostupností z Denveru.
Je to nejméně známé středisko z jeho okolí, ale nabízí úplně stejnou kvalitu jako ostatní. Hustě zalesněný areál má 135 kilometrů sjezdovek, které protkávají les. Výjimkou nejsou široké modré svahy. Další americkou specialitou jsou pocitově černé svahy, ale pokud jsou upravené, tak budou tak či tak značeny modrými tyčkami. Pro snowboardisty, ale i některé lyžaře je připraven velký snowpark, který nabídne úplně vše, co si můžete přát. Keystone je také rájem pro milovníky treeskiingu. Je to méně navštěvované středisko, lyžování si zde můžete užít na téměř prázdných sjezdovkách.

Beaver Creek
Beaver Creek je lyžařské středisko,kde se konalo již 2x MS v lyžování. Je dražší, luxusnější i modernější než ostatní střediska Skalistých hor. Celkem nabízí 149 kilometrů sjezdových tratí a kvůli své nižší nadmořské výšce má nejvíce různorodých modrých sjezdovek. Lanovky a sedačky jsou jako většinou v Americe vymyšleny tak, abyste se všude dostali rychle a pohodlně. Je to moderní lanovková síť. Tratě jsou obklopeny a chráněny lesem. Zajímavostí tohoto místa je takzvané rozmazlování. Není ojedinělé, že dostanete od místních hostesek nějakou pozornost zdarma. Město Beaver Creek Village je luxusní a drahé. Najdete zde spoustu restaurací, barů a luxusních obchodů amerických módních značek.
Můžeme pomoci?