1. Výpis zemí
  2. Země Turecko

Turecko

Ankara hlavní město
+2.00 EET časové pásmo
Turecká lira měnová jednotka
turečtina úřední jazyk
Turecko se nachází na Balkánském poloostrově a na poloostrově Malá Asie v jihozápadní Asii. Dělí se na evropskou a asijskou část, které od sebe odděluje úžina Bospor, jenž rozděluje na dvě části také město Istanbul. Asijská část Turecka zabírá přes 97% celkové rozlohy, takže Turecko můžeme považovat za asijskou zemi. Hlavním městem Turecka je Ankara (i přes fakt, že Istanbul má větší počet obyvatel - až trojnásobně), úředním jazykem turečtina, měnovou jednotkou turecká lira a časový posun je +3 hodiny. Má sedm regionů a 81 provincií. Turecko je velmi hornatý stát a nížiny jsou prakticky jen podél pobřeží. Břehy Turecka omývají tři moře - z jihu Středozemní moře, ze západu Egejské moře a ze severu Černé moře.
Pramení zde řeky Eufrat, Tigris a Aras, leží tu jezero Van a nejvyšší turecká hora, biblický Ararat (5.165 m.n.m.). Mezi jedinečné památky patří např. vápencové Pamukkale, legendární zaniklé město Trója a skalní města v Kappadokii.
Turecká riviéra s letovisky Alanya, Side nebo Antalya je Evropany nejčastěji navštěvovanou částí. Písečné pláže s malými i velkými vlnami zde lákají rodiny s dětmi.
Za ochutnání zde stojí turecká kuchyně, která spojuje osmanskou, evropskou, indickou i asijskou zároveň, nejpopulárnější je kebab či čaj. Ať už do Turecka vyrazíte za sluníčkem, za poznáním či z jiného důvodu, doufáme, že Vás tato země oslní a Vy se sem budete rádi vracet.
Můžeme pomoci?